POKÓJ DZIECKA
To temat rzeka. W zależności od wieku dzieci mają różne potrzeby estetyczne i wymagania dotyczące funkcji pokoju. Z drugiej strony, tak szybko rosną, że zanim się zapracowany rodzic obejrzy, już słodziutki pokoik w misie w różowym, czy niebieskim kolorze przestaje się podobać jego mieszkańcowi, bo jest „za dziecinny”. Jeśli nie czujemy potrzeby całkowitej zmiany wystroju pokoju dziecięcego, spróbujmy tak go zaaranżować, by meble wystarczyły na długo, a wymieniać trzeba było tylko elementy dekoracyjne, tapety, dywaniki… Proponuję jedną wersję pokoju dla całkiem małego dziecka. Pokój po zmianie dekoracji, dostawieniu dodatkowych elementów szafek powyżej istniejących może służyć zapewne do 18-go roku życia. Oprócz tego zaprojektowałam wersję typowo dziewczęcą i wersję dla chłopca (ale starszym dziewczynkom na pewno też się spodoba).
ŻYĆ KOLOROWO
Maluch mieszkający w tym pokoju na pewno będzie patrzył optymistycznie na świat. Żywe, wesołe kolory, drabinka na którą można się wspinać, a pod nią dywan. Oświetlenie tak rozmieszczone, żeby można było zawiesić na środku pokoju huśtawkę (można wymieniać ją na huśtany fotel z IKEA, drabinkę, kółka do przewrotów lub linę do wspinania się). Mebelki są z IKEA – system Traby. Mogą rosnąć wraz z dzieckiem. Po prostu dokłada się kolejne piętro systemowych elementów. Krzesełko tripp trapp to kolejny świetny przykład mebla rosnącego wraz z dzieckiem od niemowlaka do dużego nastolatka. Dzięki niemu stół od początku jest na właściwej wysokości i nie trzeba go wymieniać. Mamy jeszcze szafę wnękową która jest potrzebna w każdym wieku. Oprócz tego standardowy młodzieżowy tapczanik i biurko zrobione na zamówienie jako element ograniczający tapczanik od strony głowy, tak, by można było oprzeć o coś poduszkę. Biurko powinno być przykręcone do płyty za tapczanem, żeby się nie przesuwało podczas opierania. Po wymianie fototapety (można dokładnie taką zamówić w firmie Fototapeta24) i zmianie kolorów dodatków otrzymamy pokój dla starszego dziecka.
ROMANTYCZNIE
Projekt pokoju dla dziewczynki pokazywałam 6-cio latce i 16-to latce. Obu bardzo się podobał i chciałyby w takim wnętrzu mieszkać. Pokoik jest łatwy w urządzeniu. Wszystkie meble oprócz szafy wnękowej są z IKEA – seria Hemnes. Jedynie sekretarzyk pełniący rolę biureczka i siedzisko/schowek są z serii Alve. Na ścianie położona jest taniutka, ale bardzo ładna fototapeta Otaksa firmy Komar. Ona decyduje o klimacie i kolorystyce wnętrza. Odpowiednio dobrane lampy, firanka i dodatki podkreślają styl całości.
POKÓJ NA MANHATTANIE
Starsze nastolatki czują się już bardzo dorosłe i często lubią wokół siebie szarości i czernie, żeby podkreślić swoją powagę. Pokój z czarno-białą fototapetą Nowego Yorku z meblami wykończonymi fornirem bejcowanym na czarno powinien spełnić takie oczekiwania. Trochę metalowych elementów, oświetlenie szynowe na suficie spowodują, że całość będzie miała lekko techniczny charakter „loftu” czy „studia”. Odrobina zieleni na biurku i półce złagodzi surowość wnętrza, a jasna podłoga z desek go rozświetli. Taki zestaw kolorystyczny możemy zastosować w dobrze doświetlonym pomieszczeniu (tu mamy duże podwójne drzwi portfenetre). W przypadku małej powierzchni pokoju i niedużego okna lepiej jest stosować jaśniejsze kolory.